ProjektyRICARDO TOSCANO - najgorętsze nazwisko portugalskiego jazzu

RICARDO TOSCANO - najgorętsze nazwisko portugalskiego jazzu


Ricardo Toscano – najgorętsze nazwisko portugalskiego jazzu

 

Ricardo Toscano urodził się w Lizbonie w 1993roku. Niemalże skazany na sukces jako syn rodziców muzyków wybrał dla siebie jazz. Początkowo grał na klarnecie, ale tak dobrze, że został członkiem orkiestry filharmonii. W wieku 13 lat odbył prestiżowe warsztaty muzyczne u Nuno Silvy i Mario Laginha. Studiował w Escola de Jazz do Hot Clube de Portugal, a później na studiach licencjackich w Jazz da Escola Superior de Música de Lisboa. Wygrał dwudziestą piąta edycję konkursu dla młodych muzyków w kategorii jazz combo. Jego talent został bardzo szybko dostrzeżony przez środowisko, czego konsekwencją były występy u boku znanych muzyków portugalskich i nie tylko (Joe Chambers. Judy Niemack, Peter Bernstein, E. Cohen, A. Jackson). Od 2015 współtworzy Sexteto de Jazz de Lisboa i Lisbon Underground Music Ensemble. Występuje w trio, kwartecie, duetach. Ma za sobą setki koncertów na różnych festiwalach, w tym występy dla widowni liczącej ponad 4000 ludzi.

Nagrana w 2018 roku płyta Ricardo Toscano Quartet została płytą jazzową w Portugalii i zaliczono ją do dziesięciu najlepszych albumów roku bez podziału na kategorie. Kwartet Ricardo Toscano wyrósł na gruncie amerykańskiego bebopu i hard bopu. Nie przez przypadek Toscano, jako jednego z najważniejszych dla niego muzyków wymienia Charlie'go Parkera.Pozostała trójka już nie jest tak oczywista, są to "Cannonball"Adderley, John Coltrane i Ornette Coleman. Najlepsza jazzowa płyta 2018 roku w Portugalii zawiera z jednym wyjątkiem własne kompozycje lidera. Tym wyjątkiem jest legendarny "The Sorcerer" Herbie'go Hancocka. Kompozycje Toscano to rasowe, bardzo wyraziste utwory, saksofonista udanie konstruuje swoje partie solowe, nadając całości piętno transcendentalnego jazzu spod znaku Johna Coltrane'a, czy wczesnego Pharoaha Sandersa i Archie Sheppa. Muzyka brzmi znakomicie. Temperatura zespołowego grania jest gorąca, każda fraza ma kształt, każda coś znaczy, instrumenty ze sobą rozmawiają. Portugalskim muzykom udało się stworzyć doskonałą płytę, opartą na wiedzy o epoce wyzwalania się języka jazzu spod rygorów zapisanych kompozycji.

            Ricardo nie jest już traktowany jako nadzieja jazzowej sceny. Stał jednym z jej fundamentów, który wywiera realny wpływ na otoczenie i kierunek rozwoju rodzimego jazzu. Standardy w wykonaniu RT Quartet brzmią bardzo świeżo, energetycznie, mamy wrażenie, że saksofonista dodaje do każdej nuty odrobinę swojej muzycznej osobowości. Ba, mamy wrażenie, że znane i ograne standardy w wykonaniu Toscano brzmią tak dobrze jak ich pierwowzory! Niemożliwe staje się możliwe! A przynajmniej prawdopodobne. Dzięki temu koncerty zespołu stają się wyjątkowymi wydarzeniami. Ricardo Toscano gra każdy rodzaj jazzu, w różnych konfiguracjach i zespołach. Cieszy się muzyką i wkłada w nią całego siebie. Nie sposób przewidzieć co przyniesie mu przyszłość, poza tym, co jest pewne: będzie ona wspaniała.


Ricardo Toscano - Saxophone
João Pedro Coelho - Piano
Romeu Tristão - Double Bass
João Lopes Pereira – Drums
Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ