ProjektyChalo Correia - Semba, Massemba, Kilapanga, Rumba, Kazucuta czyli mieszanka wybuchowa

Chalo Correia - Semba, Massemba, Kilapanga, Rumba, Kazucuta czyli mieszanka wybuchowa


Chalo Correia urodził się w 1968 roku w Luandzie. Jego dzieciństwo kształtowały niespokojne czasy w Angoli, kiedy to formowała się jej tożsamość, a muzycy  byli swoistymi żołnierzami, którzy bez broni, ale za pomocą tekstów piosenek walczyli o dobro ojczyzny, przy okazji przywracając do życia tradycyjne brzmienie muzycznych form Angoli.

Na początku lat 90 tych Chalo przeniósł się do Portugalii, gdzie ćwiczył grę na gitarze i harmonijce. Muzyka stała się dla niego jedynym sposobem na połączenie z korzeniami, więc zaczął tworzyć oryginalne piosenki oparte na tradycyjnych i miejskich stylach muzycznych Angoli oraz wspomnieniach z wczesnego dzieciństwa. Przez kolejne 20 lat jego muzyka przechodziła długi proces dojrzewania, grywał z różnymi zespołami w wielu klubach, festiwalach, aż w 2015 roku zdecydował się nagrać swój debiutancki album „Kudihohola”. W 2021 roku ma już na koncie trzy płyty, których nakłady znikają bardzo szybko.
Chalo jest bardzo wszechstronnym muzykiem. Można go spotkać zarówno w  5-osobowym wybuchowym zespole koncertującym po Europie, jak i w trio miksującym portugalską gitarę z tradycyjnego Fado z muzyką angolską. Często tworzy też jednoosobowe show, gdzie niestrudzenie gra tradycyjne angolskie akordy gitarowe posklejane w takie rytmy jak  Semba – prekursor brazylijskiej samby –  Massemba, Kilapanga, Rumba, Kazucuta, Kabetula i Rebita. Jego pełen wigoru głos opowiada o codziennym życiu w Afryce, o uratowanym we wspomnieniach świecie dzieciństwa, czy też o jego życiowym doświadczeniu bycia angolskim imigrantem w Lizbonie. Na uwagę zasługuje fakt, iż Chalo bardzo często sięga po harmonijkę. Jej brzmienie dodaje stylu i charakteru jego utworom i znakomicie współgra z nowoczesnym sposobem pisania piosenek. Artysta mówi, że jego celem jest przywrócenie znaczenia tego instrumentu jako pierwszoplanowego w muzyce.

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych! Najwyższy czas pokazać Chalo w Polsce!
Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ